Popis závady vysílače Graupner MC-19

Na jaře roku 2007 se mi stala velká nepříjemnost s modelem ION a takovému vyprávění se i těžko věří. Létal jsem již delší dobu jsem si jist, že jsem neudělal chybu v řízení. 8. ledna 2007 jsem měl zasebou 114 bezproblémových startů. Po dvou a půl měsíční pause jsem se znovu dostal na kopec. Při zkoušce modelu na zemi výškovka na 4.kanálu trochu poškubávala. Po chvilce se vše ustálilo a chodilo jak má. Nevěnoval jsem tomu tedy velkou pozornost. Při druhém letu jsem však začal mít ve vzduchu obrovské problémy. Ion se začal jakoby točit v kruhu, ale na stojato, přesně jako zaseknuté servo výškovky. Naštěstí jsem byl dost vysoko a asi po třech rotacích se vše vrátilo do normálu a já v pohodě přistál. Bylo mi jasné co mám dělat.
Takže jsem doma vyndal servo, že vyměním vadná kolečka. Vše však bylo v naprotém pořádku a v trupu nebylo nic co by bránilo pohybu táhla. Osadil jsem tedy uplně nové servo s novým dlouhým kabelem i konektorem. Jsem vyučený elektromechanik a je to mým celoživotním koníčkem. Pájím tedy profesionálně, takže žádná závada v elektroinstalaci. Těšil jsem se jak vše bude bez problému a taky to doma při nastavování výchylek na novém servu tak vypadalo.
Jakmile to šlo opět jsem vyrazil na kopec. Při zkoušení modelu na zemi se na výškovce nastavila jedna výchylka a pak servo chodilo opět nepravidelně. Už jsem tušil čím by to mohlo být a říkám si, že dám servo na jiný kanál. Ale taky mě napadlo, že je příjímač jen softwerově zakouslý a tak jsem jej nejprve jen vypnul a znova zapnul. Vše začalo být naprosto v pořádku, ale bylo to taky naposledy. Jak šel Ion rychle nahoru, tak ještě rychleji dolů. V dostatečné výšce jsem výškovku potlačil a tak to i zůstalo. Jen jsem si říkal, že je nějak rychle dole, ale to již knipl výškovky nereagoval. Stačil jsem jen pohnout křidélkami, ty reagovali a podívat se na vysílač, že mám opravdu naplno přitaženo.
O opravě modelu se nedá uvažovat. Tak to byli mé zkušenosti z přijímačem Schulze Alpha 8.35 a regulátorem Spin 66 . Mám ho rok, takže je v záruce. Jenže jak bych ho mohl reklamovat, když jsem ho doma testoval se servem a nezazlobil. Od té doby zas vše v pořádku. Nezbývá než jej znovu testovat ve vzduchu v nějakém za pár korun modelu. V reglu to určitě nebude neb Spin 66 má na BEC spínaný zdroj a zlobili by i jiná serva. Vůbec té konfiguraci, ale nevěřím. Pak jsem létal celou zbytek sezóny bez nejmenčích problémů, na závadu jsem zapomněl a občasnému zaškubnutí už jsem nevěnoval pozornost.
Loňskou sezónu jsem tedyskončil dobře někdy koncem listopadu. Další let se konal jednoho teplého únorového dne. Šel jsem poprvé v nové sezóně provětrat IONa. Dost jsem se na ten okamžik těšil a vše jsem doma překontroloval. Na kopci se však objevily problémy s výškovkou, podobné předminulé sezoně. Servo škubalo a v krajních polohách se zasekávalo. Začal jsem hledat chybu v kabelech a odpojoval jsem napájení. Na nic jsem nepřišel a poučen z loňské sezóny odcházím po asi 20 minutách skleslý, ale z celým modelem domů. Samozřejmě jako na potvoru jsem se k tomu dostal až večer a vše bylo opět OK. Bylo mi však jasné, že si s touto konfigurací nemohu dál zahrávat. Nechal jsem to uležet a sdělil kkamarádovi. Ten se na to přišel podívat asi za tři dny. Vyndám letadlo i vysílač ven na zahradu a opět vše OK. Už jsme tušili, že to může souviset se změnou teploty, nebo vlhkosti a skutečně asi po 10 minutách začlo servo škubat, chodit nepravidelně a nakonec se i zasekávalo.Kolega jen zíral a nechtěl věřit vlastním očím. Mimochodem starý a vzkušený modelář. Začaly jsme tedy hledat závadu, pečlivě jsme prohazovat kanály na přijímači, zkoušeli jsme jiné přijímače a krystaly. Závěr byl jednoznečný, chyba je na 100% ve vysílači. Byl jsem rád že se závada lokalizovala, ale zároveň v nejistotě co s vysílačem. Nechat přezkoušet, nebo poslat do servisu. Co tam asi zlobí. To bylo otázek. Tentýž den večer mi svitlo a podíval jsem se do vysílače takřka najistotu a nestačil jsem se divit. No ostatně podívejte se sami.

Rozebraný vysílač MC-19 pohled na potenciometr výškovkyDetail místa závady potenciometru výškovkyPodobných vysílačů se může být v provozu víc a tak jsem celý příběh sepsal, abych Vás s ním seznámil a případně jste mohli předejít nějaké destrukci modelu. MC-19 jsem kupoval nový a s touto závadou jsem jej provozoval dva roky.

P1.jpg, 3,6kB P8.jpg, 4,2kB

Copyright Petzo/Gotem 2008